Kino Úsmev - Košice

KATALÓGOVÉ ČÍSLO
0067
AKTUÁLNY NÁZOV
Kino Úsmev
HISTORICKÝ NÁZOV
Kino Centrál
ROK ZAHÁJENIA ČINNOSTI
1965, 2016
NÁZOV OBCE
Košice
ADRESA
Kasárenské námestie, 040 01 Košice-Staré Mesto, Slovensko
OKRES/KRAJ
Košice I
TYP KINA
Jednosálové, artkino, DCP, 35 mm, 35 mm
SÚČASNÝ STAV
v prevádzke
TECHNICKÉ VYBAVENIE
DCP
O KINE

Kino Úsmev bolo prestavané z vojenského kasína v roku 1929 a v tom istom roku aj začalo premietať. Premietalo aj počas 2. svetovej vojny vojny. Počas prevádzky zažilo aj obdobie veľkej slávy, keď bol v kine inštalovaný širokouhlý formát (v dvoch kinách Košíc - Tatra a Úsmev).

V roku 1969 kino Úsmev zasiahol ničivý požiar po odhodenej cigarete v hľadisku počas predstavenia a následne zhorel celý interiér.

Kino bolo provizórne opravené a uvedené do prevádzky. Väčšiu rekonštrukciu zažilo až po jeho prevzatí spoločnosťou Tatrafilm Bratislava, ktorá vymenila komplet podlahy, zrekonštruovala toalety, inštalovala klimatizáciu s práčkou vzduchu (jediné kamenné kino na Slovensku!), zriadila kino Impulz, inštalovala kvalitný DTS zvuk, obnovila park pred kinom a snažila sa neustále vylepšovať interiér kina.

Mimoriadnu návštevnosť zažívalo na filmoch Angelika (všetkých päť dielov), Veľký šéf, Smrť v červenom jaguári. Najväčšiu návštevnosť zaznamenalo kino na filme Titanic, keď kino dosiahlo za tri mesiace nepretržitého premietania návštevnosť ako za predchádzajúce dva roky spolu.

V kine sídlila aj slovenská požičovňa filmov pre východné slovensko. Nachádzal sa tu sklad, prebiehalo odtiaľto programovanie všetkých východoslovenských kín a bol to uložený kompletný archív. Kino tak poznali a navštevovali všetci kinári nielen z východného slovenska. Tesne po prevrate kino podchytila spoločnosť Tatra film, ktorá bola jednou z prvých súkromných distribučných spoločností na slovensku a prebrala všetky akvizície Slovenskej požičovne filmov ako v Košiciach, tak aj v Žiline.

Kino prestalo premietať v roku 2012, pretože spoločnosť Tatra film prešla do novootvoreného kina v nákupnom centre Olympia a kino Úsmev nemienila digitalizovať. V roku 2015 našťastie mesto Košice po dlhoročnom boji dalo kino do prenájmu združeniu Cinefil, ktoré v Košiciach dlhodobo viedlo a vedie filmový klub (najskôr na Dominikánskom námestí v kine Cinefil, neskor vo Východoslovenskej galérii). Od roku 2016 je kino jedno z mála slovenských čisto artových kín na Slovensku, V roku 2018 znovu otvorilo malú sálu Impulz s kapacitpu 20 miest.