Choč - Lúčky - kúpele

ID
0124
Názov
Choč
Historický názov
Kúpele Lúčky
Mesto/Obec
Lúčky - kúpele
Adresa
034 82 Lúčky - kúpele, Slovensko
Okres/Kraj
Ružomberok
Typ kina
kúpeľné kino
Technické vybavenie
e-cinema, projektor
Technický stav
dobrý
Súčasný stav
v prevádzke
Rok stavby
1968 - 1979
Rok rekonštrukcie
1998
Rok zahájenia činnosti
1979
Rok ukončenia činnosti
premietanie bolo preručené v rokoch cca. 2005 až 2019
Architekt
Jaroslav Vítek
Odkaz na webové stránky
http://www.kino.kupele-lucky.sk/
Ďalšie informácie

Kino Choč nahradilo v roku 1979 už nedostatočne vybavené a na prílev kúpeľných hostí kapacitne a technicky nedostačujúce kino v obci Lúčky. Je umiestnené v hlavnej budove kúpeľov Lúčky, v liečebnom dome Choč. 

Liečebný ústav Choč sa skladá z dvojpodlažnej podnože opretej o svah a štvorpodlažného ubytovacieho bloku oddeleného medziposchodím. S balneoterapiou je spojený zasklenou kolonádou. Na prízemí sú vstupné priestory so zimnou záhradou, sklady a technické priestory. Na poschodí je jedáleň a kuchyňa, hala a viacúčelová sála. Strecha podnože tvorí priestrannú terasu prístupnú z úrovne prízemia starostlivo vedeným schodiskom. Na medziposchodí a na ubytovacích podlažiach sú izby pacientov. Dispozícia je trojtraktová, so stredovou chodbou. Každá izba má balkón so zalomeným pôdorysom. Izby sú orientované na východnú a západnú stranu. Dielo získalo v roku 1980 Cenu Zväzu slovenských architektov.

Kinosála slúži ako viac účelová sála, má tak viacero pre aj proti klasickým kinosálam. Vďaka začleneniu do budovy má divák celý komfort ostatných služieb, ako kvalitný bar, výbornú akustiku, miesto na čakanie na film, alebo naopak, príjemné strávenie času po kine. Návšteva je možná takmer v papučiach (ak ste hosťom kúpeľov). S tým súvisia aj jeho nedostatky, ako veľká presklená stena, ktorá zabezpečuje dostatok prirodzeného svetla na ostatné spoločenské akcie. Medzi nevýhody sa dá zaradiť, hlavne v súčasnosti, aj dramaturgia vyplývajúca z funkcie kúpeľného kina - ľahšie, nenáročné, menej kvalitné filmy. Nepravidelný program a v neposlednej miere aj malá investícia do kvalitného projektora, či digitálnej technológie. Kino v súčasnosti funguje v móde e-cinema. V milosti malo klasické 35mm stroje a to Meo V XB. Premietacia kabína je žiaľ v súčasnosti rekonštruovaná a slúži na iné účely.


A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V  W  X  Y  Z