Partizán - Jarabina

ID
0011
Názov
Partizán
Mesto/Obec
Jarabina
Adresa
Jarabina 38
Okres/Kraj
Stará Ľubovňa
Typ kina
Klasické kino 2. kategórie
Technické vybavenie
Meopta IV, 35mm projektor, funkčný zvuk
Súčasný stav
Určené na kultúrne udalosti obce. Nepremieta, ale schpné projekcie.
Rok zahájenia činnosti
1965
Ďalšie informácie

Kino bolo postavené v rámci Akcie Z. Plánovaná bola multifunkčná sála s rovnou podlahou, avšak vďaka intervencii vtedajšieho starostu pána Mikuláša Kaňu a vďaka skutočnosti, že v danej dobe bola obec veľmi silne komunistická (vďaka silnej rusínskej komunite, ale hlavne vďaka silnému protifašistickému odboju), tu bolo nakoniec postavená špecializovaná kinosála vybavená modernou premietacou technikou. Rozhodnutie je zarážajúce aj vďaka skutočnosti, že obec leží len 3 km od Starej Ľubovne, spádovej obce. 

Kino umiestnené v rámci multifunčnej budovy, kde sa nachádza knižnica, spoločenská miestnosť, aj obchod. Zvláštnosťou je jej bytovkový charakter, vďaka ktorému naozaj nerozpoznáte, že vnútri je kinosála. 

Počas existencie kina sa tu vystriedalo 6 premietačov, pričom najznámejšou premietačskou rodinou boli Strankovci (menovci známeho rodáka Michaela Stranka, ktorý bol jedným z vojakov ktorý oslobodili ostrov Iwo Jima a je odfotený na ikonickej fotografii zdvíhania americkej vlajky). Tu je aj ďalší zaujímavý charakter obce, pretože veľká časť pôvodných obyvateľov Jarabiny žije v USA, ktorý sa tu však každoročne vracajú. Preto má obec ako silné putá k Rusku, tak k USA. Zároveň sa v obci natáčalo množstvo hlavne etnografických dokumentov a to vďaka veľmi úspešnej a dobrej folklórnej skupine Derevjanky.

Kino prestalo premietať v roku 2007. Dnes je v pláne jeho prebudovanie na pôvodnú multifunkčnú budovu, pretože v takejto architektúre nie je pre obec moc použiteľné. Premietačky (Meopta IV) však prešli v roku 2018 kompletnou rekonštrukciou a sú schopné projekcie.

Povedali o kine
http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/13982/165436#2982

Rozhovory s premietačmi a vedúcimi kina


Mikuláš Strenk, Mikuláš Kaňa


A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V  W  X  Y  Z