Dom Kultúry - Bytča

ID
0031
Názov
Dom Kultúry
Historický názov
Kino Dom Kultúry
Mesto/Obec
Bytča
Adresa
3014, Treskoňova 814/5, 014 01 Bytča, Slovensko
Okres/Kraj
Bytča
Typ kina
Klasické, 35 mm
Technické vybavenie
MEOPTA 5XB, e-cinema
Súčasný stav
premieta
Rok zahájenia činnosti
2006
Ďalšie informácie

Kinosála bola postavená ako súčasť novootvoreného Domu kultúry v Bytči pri námestí v roku 2006. Od jej vzniku do roku 2012 v nej prevádzkovalo kino mesto Bytča. V kine sa premietali minimálne jedenkrát za víkend premiérové distribučné filmy. Od roku 2008 popri meste Bytča začalo organizovať verejné projekcie v kinosále aj občianske združenie Filmový klub Bytča, a to v režime 2 až 4 filmy za mesiac, išlo väčšinou o filmy pre náročnejšieho diváka.


V roku 2012 však trend digitalizácie dostihol aj kino v Bytči. Po celom svete sa filmy prestali premietať z klasických filmových kotúčov a začala sa éra digitálnej distribúcie. V roku 2012 už nebolo možné zohnať komerčné filmové diela na klasickom filme, a tak bolo mesto Bytča donútené ukončiť prevádzku kina. Kinosála bola vybavená len premietačkami na klasický film.


Občianske združenie Filmový klub Bytča pokračovalo vo svojej činnosti, keďže filmy pre náročnejších divákov sa ešte naďalej do kín distribuovali v podobe klasických filmových kópií. Od roku 2013 sa už aj filmy pre náročnejších divákov vyrábali na film len sporadicky a Filmový klub Bytča by bol rovnako donútený ukončiť svoju činnosť. Avšak, vďaka svojpomocne zabezpečenému provizórnemu digitálnemu projektoru mohli aj naďalej v kinosále prebiehať projekcie klubových filmov.


Provizórny digitálny projektor ale nezodpovedá štandardom verejného premietania, a preto bolo toto riešenie len dočasné. Z tohto dôvodu vo februári 2015 prebehla inštalácia digitálnej premietacej technológie. Od marca 2015 tak v Bytči opäť ožilo kino a popri klubových filmoch sa občas premietajú aj komerčné filmy a filmy pre deti.

Povedali o kine


A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V  W  X  Y  Z