Panorex - Nová Dubnica

ID
0010
Názov
Panorex
Historický názov
Panorex
Mesto/Obec
Nová Dubnica
Adresa
Námestie SNP 7/15
Okres/Kraj
Ilava
Typ kina
Panoramatické
Technické vybavenie
Kompletne vybavená sála - zvuk, svetlá, projekcia fungujú. Možnosť projekcie 35 aj 70mm filmov
Súčasný stav
Nepremieta - schopné projekcie. Konajú sa tu divadlá, koncerty, ...
Rok zahájenia činnosti
1968
Ďalšie informácie

V roku 1951, keď prekročili ubytovacie kapacity mesta Dubnica nad Váhom, vďaka strojárni a zbrojovke ubytovaciu kapacitu, rozhodlo sa o výstavbe jedného z mála slovenských experiemntátlynch miest, Najmladšie mesto na slovensku projektoval na zelenej lúke Jiří Kroha a dodnes je to na meste cítiť, Špeciálne bola dizajnovaná oddychová, obytná, pracovná, nákupná zóna. V roku 1956 ešte počas výstavby, bolo zriadené kino Mier, ktoré bolo však za pár rokov prebudované na dnešnú jedáleň pre seniorov. V roku 1966 sa začalo s výstavbou nového kina, ktoré bolo dokončené a otvorené v roku 1968. Od začiatku bola budova projektovaná špeciálne ako kino (preto má dnes prevádzkové problémy, pretože sa tu ťažko robia iné ako kukátkové programy). Kino bolo od začiatku Panoramatické, čiže vybavené možnosťou projekcie 35 mm aj 70 mm filmov, V kabíne je dokonca umiestnená aj 16mm premietačka. Jednalo sa o jedno z prvých slovenských panoramatických kín a prvé na strednom Slovensku. 

Aj po roku 1989 kino ešte dlho malo svoju silnú popularitu a medzi obyvateľmi mesta bolo veľmi obľúbené. Keďže je však jeho kapacita 420 divákov, jeho prevádzkové náklady sú na tak malé mesto veľmi vysoké. Kino však skončilo svoju činnosť až v roku 2011 po nástupe digitalizácie. Jeho veľkou nevýhodou je jeho veľkosť. 

Zaujímavosťou je jeho špeciálna opona a masky na plátno, ktoré sú ľahko nastaviteľné na všetky druhy projekcie. V roku 2017 sa tu konala prehliadka 70mm filmov, pre ktorej prípravu bola kompletne zrekonštruované všetky premietačky, aj zvuk. Nie je tu síce možné projekcia novších 70 mm kópií, pretože neboli prestavené na DTS zvukovú stopu, ale všetky staršie filmy z magnetickým záznamom zvuku sú bez problémov hrateľné. Pri 35 mm kópiíách nie je žiadne obmedzenie. 


A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V  W  X  Y  Z