Hviezda - Jasov

ID
0024
Názov
Hviezda
Mesto/Obec
Jasov
Adresa
Baňa Lucia 336,1 044 23 Jasov
Okres/Kraj
Košice-okolie
Typ kina
16 mm
Technické vybavenie
žiadne
Súčasný stav
V kine sa konajú občasné akcie . sála existuje, je súčasťou väčšieho domu, v ktorom sú ako byty, potraviny, krčma a spoločenská miestnosť.
Rok zahájenia činnosti
nedatované
Ďalšie informácie

Pôvodne Kasíno bolo postavené talianskymi a nemeckými baníkmi, ktorí ťažili v okolí železnú rudu. Budova je súčasťou celého komplexu budov, ktorý tvoril oddychovú zónu v obci. Kedysi honosná stavba bola postupne prerábaná. Premietať sa tu začalo s najväčšou pravdepodobnosťou ešte v období prvých pokusov s kinematografiou, pretože obec bola v tom čase bohatá. Sála neprešla výraznou zmenou dispozície, ale odkedy je oddelená premietareň a odkedy sa tu začalo pravidelne premietať nevieme. 

Jednalo sa však o 16mm kino, ktoré fungovalo až skoro do konca komunizmu. V obci sa natáčal napríklad film Postav dom, zasaď strom Juraja Jakubiska. V súčasnosti sa tu koná napr. Heavy metalový festival Na konci sveta. Obec má len asi 60 obyvateľov, avšak celý jej urbanizmus je prepracovaný a veľmi sociálne koncipovaný. Podobnú koncepciu je vidieť napr. v obci Železník. Kinosála a celá obec je preto povinnou zástavkou pre cestách za architektúrou.

Povedali o kine
Lucia Baňa – pani Lucia Tatranská – kino Lucia Baňa, dňa 24. apríl 2011

Keď sme boli deti a sme chodili do kina, bola jedna taká staršia pani Böžinený sa volala a ona bosila z domu zemiaky a piekla. Už vopred. Napríklad o 5 začínal film a ona už o trištvrte dávala piecť a už ako prebiehal film, tak chodila po tme a každému dávala. Tak sme sa tešili na pečené zemiaky.

No a aj kvôli tomu, žeby čím viacej detí prišlo, lebo bolo aj tak, že v jednej dedine boli aj štyri deti a keď kino stálo päť korún a každý ešte pýtal malinovku, sladkosť, …  Dakedy aj na čierno pustila, boli slabšie rodiny a chceli ísť do kina, ale nie na začiatok, lebo by prišla kontrola a nemali lístky. Ale zemiaky nám vždy piekla.

Martin K.: A ona bola vedúca kina?

Nie, vedúci bol ten čo premietal, aj lístky predával. Ju len tak zobrali, už bola na dôchodku, mala asi 62, nemala čo robiť a tak upratovala kino a trhala lístky. 

Ivana R.: Chodili aj kontroli, revízory?

Zvykli chodiť, kvôli tomu, že tie peniaze odvádzali.


Lucia Tatranská


A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V  W  X  Y  Z