Úsmev

Košice

Katalógové číslo
47
Názov
Úsmev
Adresa
Kasárenské námestie, 040 01 Košice-Staré Mesto, Slovensko
Mesto/Obec
Košice
Typ kina
jednosálovéartkinoDCP35mm35mm
Okres/Kraj
Košice I
Rok zahájenia činnosti
1922
Rok ukončenia činnosti
2005
Technické vybavenie
DCP
O kine

Za účelom rozvoja slovenského kultúrneho života sa Československá beseda snažila získať v Košiciach výhodný objekt. Vytvorila sa akciová spoločnosť, ktorá za tri mesiace upravila miestnosti budovy na Kasárenskom námestí č.4 a 28. Marca 1920 začala činnosť pod názvom „Československý dom". Pôvodne budova slúžila ako vojenské kasíno, v ktorom vojaci a dôstojníci vyhľadávali voľnočasové vyžitie. Nedokázali však pokryť náklady spojené s kúpou objektu a jeho zariadenia, a tak bola budova odkúpená spoločnosťou Slovenskofilm. Objekt bol prestavaný a prispôsobený na prevádzku kina a dvora pre záhradné kino. Nové kino dostalo názov Centrál a bolo otvorené 3. júna 1922. Slovenskofilm tu zriadil aj svoju expozitúru pre oblasť východného Slovenska a Podkarpatskej Rusi. Premietalo sa aj počas druhej svetovej vojny, a keďže vtedy Košice spadali pod Maďarsko, v roku 1942 bolo premenované na Vigadó, čo by sa do slovenčiny mohlo preložiť ako Veseliareň. Po vojne bolo kino opäť premenované a to na kino Úsmev. Ako jedno z troch kín v meste bol Úsmev prebudovaný na širokouhlý formát. Koncom šesťdesiatych rokov vraj bolo ešte dovolené v kine fajčiť, na následky čoho vznikol v roku 1968 požiar, a kino museli reštaurovať. Povolené fajčenie v kinosále je však iba domnienkou, pravdepodobnejšie je že sála zhorela na následky požiaru v inej časti budovy. Diváci často porušovali zákaz a fajčili počas prestávok na záchodoch.

 

Pretože Slovenská požičovňa filmov neoplývala dostatočným priestorom na uskladňovanie filmov, podzemie kina Úsmev plnilo funkciu skladových priestorov. Boli však vysoko nevyhovujúce a dochádzalo ku nesmiernemu znehodnocovaniu filmov. Ďalším nedostatkom, na ktorý si pamätníci dodnes spomínajú, bolo nevyspádované hľadisko pred rekonštrukciou. Tí ľudia, čo sedeli vzadu, si museli sadnúť na operadlá, aby videli cez sediacich pred nimi. Prvá rada bola od plátna asi 2 metre. Ešte v tretej rade diváci museli pozerať skoro ležmo.

 

Kino Úsmev podobne ako ďalšie kiná nemalo ústredné kúrenie. V priestoroch mimo kinosálu si však krajský výbor strany zriadil „zasadačku“, kde sa odohrávali oslavy pre členov. Uvádzačky tak museli byť k dispozícii do desiatej, jedenástej večer, kým podgurážení členovia neskončili svoje oslavy. Varili pre nich párky a nosili stravu i alkohol. Vďaka týmto priestorom však dostalo kino finančné prostriedky na rekonštrukciu, a aby nemuseli kúriť koksom, prerobili to na ústredné kúrenie.

 

Podľa legendy, došlo počas búracích prác kvôli vedeniu ústredného kúrenia ku náhodnému odkrytiu pohrebiska. Po konzultácii s vedúcim odboru výstavby sa rozhodli tento poznatok zatajiť zo strachu, žeby pamiatkový úrad prekopal celý pozemok kina Úsmev a nikdy by z toho už kino opäť nebolo. Do objektu kina Úsmev dodnes zasahuje múr, ktorý je kultúrnou pamiatkov.

 

V kine bola zriadená aj druhá, maličká kinosála pod názvom Impulz, s kapacitou približne 20 miest (táto bola v roku 2018 opäť otvorená). Konali sa tam akcie pre smotánku alebo narodeninové oslavy, ak si to niekto prenajal a zaplatil. Neskôr sa tam presunula aj filmotéka a priestor slúžil na premietanie starých filmov. Vďaka komerčným a mimofilmovým účelom to vraj bolo finančne výnosné.

 

Väčšiu rekonštrukciu zažilo až po jeho prevzatí spoločnosťou Tatrafilm Bratislava, ktorá vymenila komplet podlahy, zrekonštruovala toalety, inštalovala klimatizáciu s práčkou vzduchu (jediné kamenné kino na Slovensku!), zriadila kino Impulz, inštalovala kvalitný DTS zvuk, obnovila park pred kinom a snažila sa neustále vylepšovať interiér kina.

 

Mimoriadnu návštevnosť zažívalo na filmoch Angelika (všetkých päť dielov), Veľký šéf, Smrť v červenom jaguári. Najväčšiu návštevnosť zaznamenalo kino na filme Titanic, keď kino dosiahlo za tri mesiace nepretržitého premietania návštevnosť ako za predchádzajúce dva roky spolu.

 

V kine sídlila aj slovenská požičovňa filmov pre východné slovensko. Nachádzal sa tu sklad, prebiehalo odtiaľto programovanie všetkých východoslovenských kín a bol to uložený kompletný archív (nachádzalo sa v pib’vnii a vďaka zlej situácii bolo viacero filmov zničených). Kino tak poznali a navštevovali všetci kinári nielen z východného slovenska.

 

Kino prestalo premietať v roku 2012, pretože spoločnosť Tatra film prešla do novootvoreného kina v nákupnom centre Olympia a kino Úsmev nemienila digitalizovať. V roku 2015 našťastie mesto Košice po dlhoročnom boji dalo kino do prenájmu združeniu Cinefil, ktoré v Košiciach dlhodobo viedlo a vedie filmový klub (najskôr na Dominikánskom námestí v kine Cinefil, neskor vo Východoslovenskej galérii). Od roku 2016 je kino jedno z mála slovenských čisto artových kín na Slovensku, V roku 2018 znovu otvorilo malú sálu Impulz s kapacitpu 20 miest.

Odkazy na zdroje

Podobné kiná